SPF0

Kanapių aliejus: Ar jis jums naudingas?



Kanapių sėklų aliejus išgaunamas iš kanapių sėklų šaltuoju būdu. Panašiai kaip šaltuoju būdu spaudžiant alyvuoges, iš kurių gaminamas alyvuogių aliejus.

Nors pluoštinės kanapės ir kanapės (marihuana) priklauso tai pačiai augalų šeimai - Cannabis sativa L, tai yra du skirtingi augalai, kurių sudėtis skiriasi. Ryškiausias skirtumas - kiekviename augale esantis tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis. THC yra psichoaktyvioji kanapių augalo dalis. Tai cheminė medžiaga, dėl kurios jaučiatės "apsvaigę".

Kanapių augale THC kiekis yra didelis (iki 28 %), o pluoštinių kanapių augale THC koncentracija neviršija 0,3 %. Taigi, mažai tikėtina, kad iš pluoštinės kanapės augalo gauti produktai sukeltų apsvaigimo pojūtį.

 

Nauda sveikatai

 

Kanapių sėklų aliejus yra naudingas sveikatai dėl didelio trijų polinesočiųjų riebalų rūgščių: linolo, alfa-linoleno ir gama-linoleno rūgšties kiekio. Be to, jame esančių omega-6 (linolo rūgšties) ir omega-3 (alfa-linoleno rūgšties) riebalų rūgščių santykis yra 3:1.

Specialistai sutaria, kad šis 3:1 riebalų rūgščių santykis yra idealus, kad būtų naudingas žmonių sveikatai.

Kanapių sėklų aliejus turi šių sveikatai naudingų savybių:

 

Sveikesnė oda

 

Atlikus dermatologinį tyrimą nustatyta, kad geriant kanapių sėklų aliejų pagerėja atopinio dermatito, dar vadinamo egzema, simptomai. Mokslininkai šiuos rezultatus sieja su kanapių sėklų aliejuje esančiomis riebalų rūgštimis.

Kanapių sėklų aliejus taip pat naudingas gydant kitas odos ligas, tokias kaip lopšio kepurė, psoriazė ir spuogai. Be to, kanapių sėklų aliejus stiprina odą ir daro ją atsparesnę infekcijoms.

 

Mažina kraujospūdį

 

Omega-3 riebalų rūgštys, kurių gausu kanapių sėklų aliejuje, gali padėti sumažinti kraujospūdį žmonėms, sergantiems hipertenzija (aukštu kraujospūdžiu). Tyrimais rekomenduojama omega-3 riebalų rūgščių papildus vartoti kartu su vaistais nuo kraujospūdžio, kad sumažėtų kraujospūdis.

 

Gerina širdies sveikatą

 

Kanapių sėklų aliejuje gausu linolo rūgšties. Tyrimai parodė, kad vartojant daug linolo rūgšties turinčią mitybą gerokai sumažėja bendrasis cholesterolio kiekis ir mažo tankio lipoproteinų (MTL), arba "blogojo" cholesterolio, kiekis.

Sumažinus cholesterolio kiekį, sumažėja aukšto kraujospūdžio, insulto ir širdies ligų rizika.

 

Skausmo malšinimas

 

Kanapių sėklų aliejaus priešuždegiminės savybės padeda sumažinti skausmą. Kanapių sėklų aliejų galite tepti tiesiai ant skaudamos vietos ir taip natūraliai malšinti skausmą.

 

Uždegimo mažinimas

 

Įrodyta, kad kanapių sėklų aliejuje esanti gama-linoleno rūgštis (GLA) mažina uždegimą. Tyrimų apžvalga rodo, kad natūralios žolelės, kuriose gausu GLA, veiksmingai mažina uždegiminių ligų, tokių kaip dirgliosios žarnos sindromas (DŽS), reumatoidinis artritas (RA) ir išsėtinė sklerozė (MS), simptomus.

 

Palaiko sveiką nėštumą

 

Dėl didelio omega-3 riebalų rūgščių kiekio kanapių sėklų aliejuje jis yra naudingas papildas nėščioms moterims. Tyrimais nustatyta, kad omega-3 riebalų rūgštys yra gyvybiškai svarbios nėštumo metu. Jos palaiko sveiką kūdikio smegenų ir akių vystymąsi, taip pat gali padėti išvengti motinos depresijos.

 

Rizika sveikatai

 

Nors kanapių sėklų aliejus teikia daug naudos sveikatai, svarbu žinoti apie galimą riziką.

 

Mažesnis kraujospūdis

 

Kanapių sėklų aliejaus gebėjimas mažinti kraujospūdį gali kelti problemų žmonėms, kurių kraujospūdis yra chroniškai žemas. Žemas kraujospūdis (hipotenzija) gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant:

  • Ilgalaikis poilsis lovoje
  • Nėštumas
  • Didelis kraujo netekimas
  • Vaistai
  • Širdies problemos
  • Endokrininės problemos (hormonų pusiausvyros sutrikimai)
  • Sepsinis šokas (sunki infekcija)
  • Alerginė reakcija
  • Nervų sukelta hipotenzija (nesusikalbėjimas tarp širdies ir smegenų)
  • Mitybos trūkumai

Jei turite bet kurią iš pirmiau išvardytų sveikatos būklių, prieš vartodami kanapių sėklų aliejų pasitarkite su gydytoju.

Žemas kraujospūdis taip pat didina komplikacijų ir mirties riziką operacijos metu. Gydytojas gali rekomenduoti kurį laiką prieš operaciją ir po jos nutraukti kanapių sėklų aliejaus vartojimą.

 

Kiekiai ir dozavimas

 

Nors Maisto ir vaistų administracija nepateikia kanapių sėklų aliejaus rekomenduojamos paros normos (RPN), mokslininkai apskaičiavo, kad trys valgomieji šaukštai kanapių sėklų aliejaus per dieną gali užtikrinti sveikos mitybos metu reikalingą 3:1 riebalų rūgščių santykį.

Kanapių sėklų aliejų galite tiesiog gerti arba maišyti į salotų padažus bei kitus maisto produktus.

Viename valgomajame šaukšte (15 mililitrų) kanapių sėklų aliejaus yra:

Kalorijų 125
Bendras riebalų kiekis 14 gramų
Sočiųjų riebalų rūgščių 1 gramas
Mononesočiųjų riebalų rūgščių 2 gramai
Polinesočiųjų riebalų rūgščių 11 gramų

 

 

Literatūros sąrašas:

 

  1. Hemp Oil: Is It Good for You? https://www.webmd.com/diet/hemp-oil-good-for-you
  2. Brain, Behavior, and Immunity: “Omega-3 Supplementation Lowers Inflammation and Anxiety in Medical Students: A Randomized Controlled Trial.”

  3. Committee on Toxicity of Chemicals in Food, Consumer Products and the Environment: “Scoping paper on the potential adverse effects of CBD products.”

  4. Current Neurology and Neuroscience Reports: “Cannabis for the Treatment of Epilepsy: an Update.”

  5. Current Pharmaceutical Biotechnology: “Gamma linolenic acid: an antiinflammatory omega-6 fatty acid.”

  6. ESHA Research, Inc., Salem, Oregon: “Hemp Oil.”

  7. GW Research Ltd.: “A Randomized Controlled Trial of Cannabidiol (GWP42003-P, CBD) for Seizures in Tuberous Sclerosis Complex (GWPCARE6).”

  8. Harvard Men’s Health Watch: “Iron and your health.”

  9. Journal of Clinical Investigation: “Cannabidiol exerts sebostatic and antiinflammatory effects on human sebocytes.”

  10. Journal of Dermatological Treatment: “Efficacy of dietary hempseed oil in patients with atopic dermatitis.”

  11. Mayo Clinic Proceedings: “Clinicians' Guide to Cannabidiol and Hemp Oils.”

  12. Nutrition & Metabolism: “The cardiac and haemostatic effects of dietary hempseed.”

  13. StatPearls: “Chronic Inflammation.”

  14. The Whole U: “Super seeds: Power up with flax, hemp, & chia.”

  15. USDA FoodData Central: “HEMP OIL.”

  16. World Health Organization: “CANNABIDIOL (CBD) Pre-Review Report.”

 


2023-01-24

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį
Registruokitės ir pirmieji gaukite naujienas apie specialius pasiūlymus ir naudingus patarimus